Historian havinaa

Tässä osiossa on esiteltynä Veiterän edustusjoukkueita aikojen saatossa. Veiterä nappasi Suomen mestaruuden heti ensimmäisellä Mestaruussarja-kaudellaan, keväällä 1951. Tuosta ensimmäisestä kullasta on jo aikaa… Edustusjoukkueidemme kokoonpanoissa on vilissyt lukuisia nimekkäitä jääpallolegendoja.

Tätä ”Historian havinaa” -palstaa pidetään yllä niin muistinvaraisesti kuin vanhoihin jääpallodokumentteihin nojautuen. Mikäli huomaat jonkin puutteen tai sinulla on vaikkapa lisätietoja joukkueesta tai vaikkapa valokuva-aineistoa, joka sopisi tälle sivulle, niin ota rohkeasti yhteyttä Veiterän hallituksen jäseniin. Kiitos.

Kausi 1950-51 – KULTAA

Hist 1950-51

Pentti Kekola
Pentti Immonen C
Arvo Raitavuo
Pentti Vartiainen
Veikko Partanen
Matti Serenius
Matti Airaksinen
Martti Hyvönen
Toivo Kokkonen
Sakari Ellonen, MV
Juhani Halme
Hannu Airaksinen
Aarre Airaksinen
Jorma Taskinen, MV
Niilo Immonen

Puheenjohtaja, huoltaja Yrjö Kainlauri
Huoltaja Heikki Sistonen

Loppuottelu: 4.3.1951, Veiterä – OPS 2-0

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1951-52 – PRONSSIA

Sakari Ellonen, MV
Toivo Kokkonen
Martti Tiainen
Risto Ovaska
Veikko Partanen
Arvo Raitavuo
Pentti Kekola
Pentti Immonen C
Matti Serenius
Aarre Airaksinen
Veikko Raitavuo
Jouko Taskinen
Eetu Kostamo

Pronssiottelu: Veiterä – HIFK 5-0

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1952-53 – HOPEAA

Sakari Ellonen, MV
Matti Hyväri
Matti Tiainen
Arvo Raitavuo
Veikko Partanen
Risto Ovaska
Pentti Kekola
Aarre Airaksinen
Pentti Immonen C
Matti Serenius
Hannu Airaksinen
Antti Paloheimo MV
Jouko Taskinen

Mestaruusuusinta: OPS – Veiterä 3-2

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1953-54 – HOPEAA

Eino Ropponen, MV
Jaakko Kinnunen
Juhani Halme
Arvo Raitavuo C
Veikko Partanen
Erkki Partanen
Risto Ovaska
Pentti Kekola
Aarre Airaksinen
Pentti Vartiainen
Matti Serenius
Hannu Airaksinen
Matti Hyväri
Jouko Taskinen
Antti Paloheimo MV

Uusinta mestaruudesta: 7.3.1954, WP 35 – Veiterä 4-3

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1954-55 – KULTAA

Hist 1954-55

Pentti Kekola (Suiku)
Aarre Airaksinen (Arkka)
Arvo Raitavuo (Arkka) C
Veikko Partanen (Pike)
Pentti Vartiainen (Pepe)
Risto Ovaska (Rippe)
Matti Serenius (Tärä)
Esko Pastinen (Pulu)
Hannu Airaksinen (Tine)
Matti Hyväri
Antti Paloheimo (Antsa) MV
Juhani Halme (Jussi)
Pertti Sipponen MV

Veiterä voitti runkosarjan ja siten suoraan Suomen mestaruuden.

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1955-56PRONSSIA

Antti Paloheimo MV
Jonni Pajukari
Erkki Partanen
Arvo Raitavuo C
Veikko Partanen
Risto Ovaska
Pentti Kekola
Aarre Airaksinen
Pentti Vartiainen
Matti Serenius
Hannu Airaksinen

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1956-57 – KULTAA

Hist 1956-57

Aarre Airaksinen
Jouko Taskinen
6. Arvo Raitavuo C
Pentti Immonen
5. Veikko Partanen
10. Matti Serenius
Risto Ovaska
Hannu Airaksinen
Jonni Pajukari
Antti Paloheimo, MV
Erkki Partanen
Pertti Sipponen, MV

Veiterä voitti runkosarjan ja siten suoraan Suomen mestaruuden.

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1957-58PRONSSIA

Antti Paloheimo, MV
Jorma Kolehmainen
Erkki Partanen
Jouko Taskinen
5. Veikko Partanen
7. Risto Ovaska
Aarre Airaksinen
6. Arvo Raitavuo C
Esko Pastinen
10. Matti Serenius
Matti Kekäläinen

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1958-59 – PRONSSIA

1. Kullervo Muurinen, MV
Jonni Pajukari
Erkki Partanen
Arvo Raitavuo C
5. Veikko Partanen
Jouko Taskinen
Seppo Vilhu
Esko Pastinen
Jorma Hietanen
10. Matti Serenius
Ossi Vainikka
Aarre Partanen
Hannu Airaksinen

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1959-60

1. Kullervo Muurinen, MV
Jorma Kolehmainen
Erkki Partanen
Jouko Taskinen
5. Veikko Partanen
Matti Peuhkuri
Esko Pastinen
6. Arvo Raitavuo C
Jonni Pajukari
10. Matti Serenius
Seppo Vilhu
Urho Partanen

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1960-61 – PRONSSIA

1. Kullervo Muurinen, MV
Jorma Kolehmainen
Erkki Partanen
6. Arvo Raitavuo C
5. Veikko Partanen
Matti Peuhkuri
Jouko Taskinen
Esko Pastinen
Jonni Pajukari
10. Matti Serenius
Seppo Vilhu
Raimo Kari
Rauno Kauria

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1961-62 – 6. sija

1. Kullervo Muurinen, MV
Jorma Kolehmainen
Jonni Pajukari
Matti Peuhkuri
Arvo Raitavuo C
Risto Ovaska
Esko Pastinen
Rauno Ruotsalainen
Yrjö Muukkonen
Matti Serenius
Seppo Vilhu
Raimo Kari
Pertti Sipponen MV
Reijo Sinisalo
Veikko Partanen

Valmentaja Reino Hienonen

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1962-63 – 7. sija

Martti Mäkitalo, MV
Jonni Pajukari
Heikki Julkunen
Jyrki Lallo
Veikko Partanen
Ilkka Kotilainen
Orvo Pihlman
Raimo Kari
Rauno Ruotsalainen
10. Matti Serenius
Seppo Vilhu
Matti Peuhkuri
Seppo Sarkima
Arvo Raitavuo C
Yrjö Muukkonen
Esko Pastinen
Pertti Sipponen, MV
Ilkka Henttonen, MV
Jorma Kolehmainen

Valmentaja Reino Hienonen

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1963-64 – 7. sija

Martti Mäkitalo, MV
Jyrki Mäkitalo
Heikki Julkunen
Ilkka Kotilainen
Arvo Raitavuo C
Matti Peuhkuri
Yrjö Muukkonen
Raimo Kari
10. Matti Serenius
Rauno Ruotsalainen
Seppo Sarkima
Jyrki Lallo
Pertti Tanninen
Esko Pastinen
Heikki Talikka, MV
Kari Kallio

Valmentaja Reino Hienonen

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1964-65

Etelä-lohkon viimeinen sija (6.) ja putoaminen Suomi-sarjaan.

Heikki Talikka, MV
Jyrki Lallo
Matti Peuhkuri
Ilkka Kotilainen
Heikki Julkunen
Paavo Ohrimovitsch
Yrjö Muukkonen
Raimo Kari C
Rauno Ruotsalainen
Markku Immonen
Seppo Sarkima
10. Matti Serenius
Pertti Tanninen
Martti Mäkitalo, MV
Markku Lehtola

Valmentaja Reino Hienonen

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1965-66

Veiterä pelasi Suomi-sarjassa ja nousi keväällä takaisin mestaruusarjaan.
LaPa sijoittui hopealle! (Seuran ainoa SM-mitali.)

Hist 1965-66

Juha-Pekka Laine, MV
Ilkka Henttonen, MV
Aarni Rantala, MV
Markku Lehtola
10. Rauno Ruotsalainen
Antti Ohrimovitsch
Tapio Tanninen
Yrjö Muukkonen
Raimo Kari C
Raimo Hienonen
Heikki Julkunen
Markku Immonen
Ilkka Kotilainen
Paavo Ohrimovitsch
Seppo Sarkima
Pertti Tanninen
Pertti Sallinen
Juha Laine
Hannes Julkunen
Matti Peuhkuri

Valmentaja Juhani Halme
Puheenjohtaja Tauno Toppila

Kotikenttä Kimpinen

Oheisesta valokuvasta huomio tarkkaavaiselta lukijaltamme:

”Alh. vas. ei ole K. Helminen, vaan Juha Laine. Juhan vieressä on Hannes Julkunen, ei K. Haarla. J-P. Laineen ja M. Peuhkurin välissä Ilkka Henttonen, ei S. Henttonen.”


Kausi 1966-67 – 11. sija

Juha-Pekka Laine, MV
Seppo Solasaari
Ilkka Kotilainen
Paavo Ohrimovitsch
Raimo Kari C
Antti Ohrimovitsch
Raimo Hienonen
Seppo Sarkima
Osmo Savolainen
Matti Peuhkuri
Heikki Julkunen
Seppo Hiltunen
Pertti Tanninen
Tapio Tanninen
Aarni Rantala, MV
Ilkka Henttonen, MV
Rauno Ruotsalainen
Yrjö Muukkonen

Kotikenttä Kimpinen

Veiterä putosi mestaruussarjasta.

LaPa jatkoi Lappeenrannan jääpalloperinteitä ollen jo aiemmilla kausilla (63/64, 64/65, 65/66 (Hopealla) Veiterää edellä sarjassa.

LaPa puolusti Lappeenrannan jääpallomainetta aina vuoden 1976 syksyyn asti, jolloin pelaajat siirtyivät toimintansa uudestaan aloittavaan Veiterään.


Kausi 1967-68 – Suomisarjaa

Paavo Ohrimovitsch
Seppo Solasaari
Tapio Teräväinen
Aarni Rantala, MV
Markku Immonen
Ilkka Kuikka
Osmo Savolainen
Seppo Hiltunen
Eero Pumpula
Tapio Tanninen
Jukka Vartiainen
Hannes Julkunen
Matti Peuhkuri
Juha Mänttäri

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1968-69 – Suomisarjaa

Tapio Teräväinen
Heikki Julkunen
Aarni Rantala MV
Paavo Ohrimovitsch
Raimo Kari C
Kaarle Kuukka
Markku Immonen
Seppo Solasaari
Juha Mänttäri
Jukka Vartiainen
Matti Peuhkuri
Seppo Hiltunen

Veiterän toiminta loppui ja LaPa jatkoi Lappeenrannan jääpalloperinteitä.

Jos jollain on lisäyksiä tai muutoksia kokoonpanoihin tai dokumentteja aiemmista ja myöhemmistä kokoonpanoista tai jopa valokuvia joukkueista tai pelitilanteista voi ottaa yhteyttä seuran spostiin: veitera@pp.inet.fi. Kaikki apu ja tieto otetaan ilolla vastaan.


Kausi 1976-77PRONSSIA

VEITERÄ PALASI JÄÄPALLOKARTALLE 7 VUODEN TAUON JÄLKEEN.
Kalle Tynkkysen ehdotuksesta LaPan pelaajat siirtyivät aivan sarjakauden kynnyksellä toimintansa uudestaan aloittavaan Veiterään. Seuran legendaarinen bussi, ”Vihreä salama”, saatiin lahjoituksena.

1. Pekka Petriläinen MV
20. Arto Kuoppa MV
2. Pekka  Kauria
3. Matti Sivenius
4. Timo Serenius
5. Ilkka Kotilainen
6. Heikki Raitavuo
7. Jukka Kosonen
8. Esko Heltola
9. Juha Mänttäri
10. Seppo Sarkima
11. Hannu Hatara
12. Ossi Sutinen
13. Kari Lindroos
14. Paavo Ohrimovitsch
15. Kalervo Kuikka
16. Mauri Kiukas

Puheenjohtaja Rauno Penttinen
Huoltaja Lauri Karhu

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1977-78 – 5. sija

V77-78

1. Pekka Petriläinen MV
20. Mikko Pyysing MV
2. Mauri Kiukas
3. Jarmo Sivenius
4. Timo Serenius
5. Ilkka Kotilainen
6. Heikki Raitavuo
7. Jukka Kosonen
9. Kari Peuhkuri
10. Seppo Sarkima
14. Raimo Hienonen
15. Petri Hämäläinen
Lisäksi:
Hannu Hatara
Markus Saukkonen
Veli-Pekka Kauria
Kari-Pekka Tujula

Valmentaja Seppo Sarkima
Valmentaja Markku Lehtola
Valmentaja harjoittelukaudella Raimo Hienonen
Pelaajavalmentaja Esko Heltola/helmikuu-78 alkaen
Joukkueenjohtaja Markku Lehtola
Huoltaja Markku Lehtimäki
Huoltaja Lauri Karhu


Kausi 1978-79 – HOPEAA

1. Pekka Petriläinen MV
20. Mikko Pyysing MV
21. Arto Kuoppa MV
2. Mauri Kiukas
3. Matti Sivenius
4. Timo Serenius
5. Urho Partanen
6. Heikki Raitavuo
7. Jukka Kosonen
8. Esko Heltola
9. Kari Peuhkuri
10. Seppo Sarkima C
11. Leo Segerman
12. Juha Mänttäri
13. Ossi Sutinen
14. Hannu Hatara
Lisäksi:
Pekka Kauria
Kari Lindroos
Kalervo Kuikka
Ilkka Kotilainen

Pelaajavalmentaja Esko Heltola
Joukkueenjohto Markku Lehtola


Kausi 1979-80KULTAA

V79-80

1. Pekka Petriläinen MV
20. Mikko Pyysing MV
2. Mauri Kiukas
3. Matti Sivenius
4. Timo Serenius
5. Urho Partanen
6. Heikki Raitavuo
7. Jukka Kosonen
8. Ossi Sutinen
9. Kari Peuhkuri
10. Seppo Sarkima
11. Leo Segerman
12. Juha Mänttäri
14. Hannu Hatara
15. Petri Hämäläinen
16. Jukka Tirkkonen
17. Yrjö Skaffari
18. Jarmo Suni

Valmentaja Esko Heltola
Joukkueenjohto Markku Lehtola ja Ilkka Kotilainen
Kuljettaja Taisto ”Pakkeli” Kuivanen

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1980-81 – PRONSSIA

V80-81

1. Pekka Petriläinen MV
20. Mikko Pyysing MV
2. Mauri Kiukas
3. Matti Sivenius
4. Olli Pylsy
5. Urho Partanen
6. Heikki Raitavuo
7. Jukka Kosonen
8. Ossi Sutinen
9. Kari Peuhkuri
10. Seppo Sarkima C
11. Lauri Segerman
12. Juha Mänttäri
14. Hannu Hatara
15. Jukka Tirkkonen
17. Yrjö Skaffari
18. Jukka Rautio
19. Hannu Penttinen

Valmentaja Esko Heltola
Joukkueenjohto Markku Lehtola ja Ilkka Kotilainen
Kuljettaja Taisto Kuivanen

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1981-82 – 7. sija

1. Pekka Petriläinen MV
20. Mikko Pyysing MV
21. Jukka Iskanius MV
2. Mauri Kiukas
3. Jukka Tirkkonen
4. Olli Pylsy
5. Urho Partanen
6. Hannu Penttinen
7. Jukka Kosonen C
8. Ossi Sutinen
9. Jukka Rautio
10. Seppo Sarkima
11. Lauri Segerman
12. Juha Mänttäri
14. Hannu Hatara
15. Jari Ruotsalainen
17. Yrjö Skaffari
18. Petteri Reinikainen

Pelaajavalmentaja Seppo Sarkima
Joukkueenjohto Markku Lehtola ja Ilkka Kotilainen
Hieroja Kalervo Kuikka
Kuljettaja Taisto Kuivanen

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1982-83 – 9. sija

1. Pekka Petriläinen MV
20. Mikko Pyysing MV
21. Jukka Iskanius MV
2. Mauri Kiukas
3. Jukka Tirkkonen
4. Olli Pylsy
5. Anssi Peuhkuri
6. Hannu Penttinen
7. Jukka Kosonen C
8. Ossi Sutinen
9. Jukka Rautio
10. Jari Ruotsalainen
11. Lauri Segerman
12. Juha Mänttäri
14. Hannu Hatara
16. Petri Pakarinen
17. Yrjö Skaffari
18. Petteri Reinikainen

Valmentaja Seppo Sarkima
Joukkueenjohto Markku Lehtola ja Ilkka Kotilainen
Kuljettaja Taisto Kuivanen

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1983-84 – 10. sija ja putoaminen 1.divisioonaan

1. Pekka Petriläinen MV
20. Jukka Iskanius MV
3. Jukka Tirkkonen
4. Olli Pylsy
5. Anssi Peuhkuri
6. Hannu Penttinen
7. Jukka Kosonen C
8. Ossi Sutinen
9. Jukka Rautio
10. Jari Ruotsalainen
11. Seppo Sarkima
12. Juha Mänttäri
13. Matti Palm
14. Hannu Hatara
15. Markku Saksa
16. Petri Pakarinen
18. Ilkka Perälä
19. Pasi Smolander

Pelaajavalmentaja Seppo Sarkima
Joukkueenjohto Markku Lehtola ja Ilkka Kotilainen

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1984-85 – 1. divisioonan voitto ja nousu takaisin mestaruussarjaan

1. Pekka Petriläinen MV
20. Mikko Pyysing MV
2. Tommi Pajukari
3. Jukka Tirkkonen
4. Hannu Penttinen
6. Timo Partanen
7. Jukka Kosonen C
8. Ossi Sutinen
9. Jukka Rautio
10. Leo Segerman
11. Lauri Segerman
12. Juha Mänttäri
14. Hannu Hatara
16. Jari Ruotsalainen
17. Jarmo Laihanen
18. Ilkka Perälä
19. Pasi Smolander

Valmentaja Esko Heltola
Joukkueenjohto Markku Lehtola ja Ilkka Kotilainen

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1985-86HOPEAA

V85-86

1. Jukka Iskanius MV
20. Tomi Naukkarinen MV
35. Pekka Petriläinen MV
2. Tommi Pajukari
3. Jukka Tirkkonen
4. Hannu Penttinen
5. Mika Kokkonen
6. Timo Partanen
7. Jukka Kosonen C
8. Ilkka Perälä
9. Jukka Rautio
10. Leo Segerman
11. Lauri Segerman
12. juha Mänttäri
13. Harri Peuhkuri
14. Hannu Hatara
15. Petri Malinen
16. Pasi Kalliokoski
17. Jarmo Laihanen
18. Anssi Peuhkuri
19. Pasi Smolander

Valmentaja Kyösti Vilhunen
Fysiikkavalmentaja Rauno Martikainen
Joukkueenjohto Matti Buuri ja Teppo Puhakainen
Huolto Arto Saukkonen ja Jaakko Siitonen

Semifinaali Veiterä – HIFK 5-1, 2050 katselijaa (ensimmäinen ottelu 5-5)
Loppuottelu Porissa OLS – Veiterä 8-2

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1986-87 – 5. sija

V86-87

1. Jukka Iskanius MV
20. Tomi Naukkarinen MV
21. Esa Karlsson MV
30. Markus Iitiä MV
2. Tommi Pajukari
3. Jukka Tirkkonen
4. Hannu Penttinen
5. Anssi Peuhkuri
6. Timo Partanen
7. Petri Malinen
8. Ilkka Perälä
9. Jukka Rautio
10. Leo Segerman C
11. Lauri Segerman
12. Juha Mänttäri
13. Harri Peuhkuri
14. Hannu Hatara
15. Marko Sarkima
16. Pasi Kalliokoski
17. Jarmo Laihanen
18. Kari Peltonen
19. Pasi Smolander
22. Mika Kokkonen

Valmentaja Kyösti Vilhunen
Fysiikkavalmentaja Rauno Martikainen
Joukkueenjohtaja Jukka Kosonen
Huolto Arto Saukkonen ja Jaakko Siitonen

Kotikenttä Kimpinen


Kausi 1987-88HOPEAA

1. Jukka Iskanius MV
20. Tomi Naukkarinen MV
21. Markus Iitiä MV
86. Pekka Petriläinen MV
2. Tommi Pajukari
3. Jukka Tirkkonen
4. Timo Serenius
5. Anssi Peuhkuri
6. Timo Partanen
7. Petri Malinen
8. Ilkka Perälä
9. Jukka Rautio
10. Leo Segerman
11. Lauri Segerman
12. Juha Mänttäri
13. Harri Peuhkuri
14. Hannu Hatara C
15. Mika Kokkonen
16. Jyri Pitkänen
17. Jarmo Laihanen
18. Kari Peltonen
19. Pasi Smolander
22. Marko Sarkima

Valmentaja Kyösti Vilhunen
Fysiikkavalmentaja Risto Kangas
Joukkueenjohtaja Pentti Mäkinen ja Taisto Vanhanen
Huoltaja Mauri Hämäläinen

Finaali Kallion kentällä HIFK – Veiterä 4-3

Kotikenttä Kimpinen
Kimpisen kentän jäädytys lopetetaan tähän kauteen ja jääpalloilijat siirtyvät Vanhalle kentälle (Vanhis).


Kausi 1988-89 – 5. sija

V88-89

1. Jukka Iskanius MV
20. Tomi Naukkarinen MV
2. Tommi Pajukari
3. Jukka Tirkkonen
4. Timo Serenius C
5. Mika Kokkonen
6. Timo Partanen
7. Petri Malinen
8. Ilkka Perälä
9. Jukka Rautio
10. Leo Segerman
11. Lauri Segerman
12. Mikko Vainikka
13. Harri Peuhkuri
14. Janne Koponen
15. Ossi Viuhko
16. Tomi Lavi
17. Jarmo Laihanen
19. Pasi Smolander

Valmentaja Anssi Peuhkuri
Valmentaja Markus Saukkonen
Joukkueenjohtaja Jorma Hietanen
Lääkäri Veli-Matti Pitko
Huoltaja Mauri Hämäläinen
Kuljettaja Eero Pesu

Kotikenttä Vanhis


Kausi 1989-90 – 7. sija

1. Kari Kankkunen MV
20. Tomi Naukkarinen MV
2. Jukka Kaukonen
3. Jukka Ruottinen
4. Tommi Pajukari
5. Mika Kokkonen
6. Timo Partanen C
7. Petri Malinen
8. Ilkka Perälä
9. Jukka Rautio
10. Tomi Lavi
11. Lauri Segerman
12. Mikko Vainikka
13. Harri Peuhkuri
14. Janne Koponen
15. Mika Backman
16. Jouni Huuhtanen
17. Jarmo Laihanen
19. Pasi Smolander

Valmentaja Anssi Peuhkuri
Joukkueenjohtaja Hannu Lappalainen
Huoltaja Mauri Hämäläinen

Kotikenttä Vanhis


Kausi 1990-91 – 8. sija

1. Tomi Naukkarinen MV
20. Kari Kankkunen MV
3. Jarno Penttinen
4. Jukka Linden
5. Mika Kokkonen
6. Timo Partanen C
7. Petri Malinen
8. Ilkka Perälä
9. Jukka Rautio
10. Tomi Lavi
11. Lauri Segerman
12. Harri Peuhkuri
14. Janne Koponen
16. Jukka Pulkkinen
17. Jarno Penttinen
19. Pasi Smolander

Valmentaja Kari Tulkki (syyskausi)
Valmentajat Leo Segerman ja Timo Serenius (kevätkausi)
Joukkueenjohtaja Anssi Peuhkuri
Huoltaja Mauri Hämäläinen

Kotikenttä Vanhis


Kausi 1991-92 – 4. sija

V91-92

1. Kari Kankkunen MV
20. Tomi Naukkarinen MV
21. Marko Heikkilä MV
2. Jukka Kaukonen
3. Jarno Penttinen
4. Jukka Linden
5. Mika Kokkonen
6. Timo Partanen
7. Petri Malinen
8. Ilkka Perälä
9. Jukka Rautio C
10. Tomi Lavi
11. Sergei Maksimenko
12. Markus Muukkonen
13. Harri Peuhkuri
14. Janne Koponen
15. Sakari Imeläinen
16. Kim Laukas
17. Antti Seppänen
18. Seppo Puhakainen
19. Pasi Smolander
22. Mikko Kaskama

Valmentaja Vladimir Janko
Joukkueenjohtaja Kai Hakala
Huoltaja Tommi Nakari
Huoltaja Petteri Sipponen
Kuljettaja Jukka Pukki

Välieräottelu Veiterä-Botnia 0-2 (toinen ottelu 3-4), 2316 katselijaa

Kotikenttä Vanhis


Kausi 1992-93 – PRONSSIA

1. Kari Kankkunen MV
20. Tomi Naukkarinen MV
2. Jukka Kaukonen
3. Juha Kovanen
4. Tommi Pajukari
5. Mika Kokkonen
6. Timo Partanen
7. Jukka Linden
8. Ilkka Perälä
9. Jukka Rautio C
10. Tomi Lavi
11. Lauri Segerman
12. Markus Muukkonen
13. Harri Peuhkuri
14. Janne Koponen
15. Sami Jaakkola
16. Antti Seppänen
17. Petri Venäläinen
18. Seppo Puhakainen
19. Pasi Smolander
98. Sergei Maksimenko

Valmentaja Vladimir Janko
Joukkueenjohtaja Keijo Karhu
Huoltaja Tommi Nakari
Kuljettaja Jukka Pukki

Kotikenttä Vanhis


Kausi 1993-94HOPEAA

V93-94

20. Tomi Naukkarinen MV
21. Marko Heikkilä MV
2. Jukka Kaukonen
3. Juha Kovanen
5. Mika Kokkonen
6. Timo Partanen C
7. Jukka Linden
8. Ilkka Perälä
9. Jukka Rautio
10. Tomi Lavi
11. Lauri Segerman
12. Markus Muukkonen
13. Harri Peuhkuri
14. Janne Koponen
15. Sami Jaakkola
16. Jarno Penttinen
17. Petri Venäläinen
19. Pasi Smolander
30. Sergei Konakov
98. Sergei Maksimenko

Valmentaja Vladimir Janko
Joukkueenjohtaja Keijo Karhu
Huoltaja Tommi Nakari
Huoltaja Jorma Jaakkola
Kuljettaja Jukka Pukki

V93-94 Kämäri

Finaali Varkaudessa luonnonjäällä WP 35 – Veiterä 4-2 (3-1), 4000 katsojaa.

Kotikenttä Vanhis

 


Kausi 1994-95 – 4. sija

V94-95

1. Pasi Inoranta MV
20. Tomi Naukkarinen MV
21. Marko Heikkilä MV
2. Jukka Kaukonen
3. Sergei Konakoff
4. Juha Kovanen
5. Mika Kokkonen
6. Timo Partanen C
7. Petri Malinen
8. Ilkka Perälä
9. Jukka Rautio
10. Tomi Lavi
11. Jukka Linden
12. Jukka Pulkkinen
13. Seppo Puhakainen
14. Janne Koponen
15. Sami Jaakkola
16. Jarno Penttinen
17. Petri Venäläinen
19. Pasi Smolander
99. Sergei Maksimenko

Valmentaja Vladimir Janko
Valmentaja Lauri Segerman
Joukkueenjohtaja Keijo Karhu
Huoltaja Tommi Nakari
Kuljettaja Jukka Pukki

Kotikenttä Vanhis


Kausi 1995-96 – 9. sija

1. Kari Kankkunen MV
20. Jukka Iskanius MV
21. Marko Heikkilä MV
2. Jukka Kaukonen
3. Juha Mustalahti
5. Mika Kokkonen
6. Markus Muukkonen
7. Sakke Haapiainen
8. Ilkka Perälä
9. Jukka Rautio
10. Tomi Lavi
11. Jukka Linden
13. Mikko Kaskama
14. Janne Koponen
15. Tuomo Partanen
16. Ville Kantonen
17. Petri Venäläinen
99. Sergei Maksimenko

Valmentaja Lauri Segerman
Joukkueenjohtaja Kim Laukas
Huoltaja Lauri Kaijansinkko
Kuljettaja Jukka Pukki

Kotikenttä Vanhis


Kausi 1996-979. sija

1. Tomi Kovanen MV
20. Kari Kankkunen MV
21. Marko Heikkilä MV
2. Jukka Kaukonen
3. Tero Nieminen
4. Jarmo Malinen
5. Mikko Kaskama
6. Juha Mustalahti
7. Sakke Haapiainen
8. Ilkka Perälä
9. Tuomo Partanen
10. Tomi Lavi
11. Jukka Linden
12. Ossi Viuhko
13. Markus Muukkonen
14. Janne Koponen
15. Antti Vihtonen
18. Jani Mäkinen

Valmentaja Markus Saukkonen
Valmentaja Markus Iitiä
Huoltaja Riku Rissanen

Vanhis Vanhis


Kausi 1997-98 – 5. sija

21. Marko Heikkilä MV
73. Tomi Kovanen MV
2001. Petteri Aho MV
2002. Joonas Järvinen MV
2. Jukka  Kaukonen
3. Kimmo Putto
4. Jarmo Malinen
5. Mikko Kaskama
6. Juha Mustalahti
7. Sakke Haapiainen
8. Ilkka Perälä
9. Tuomo Partanen
10. Tomi Lavi
11. Jukka Linden
12. Ossi Viuhko
14. Aki Suurkuukka
15. Antti Vihtonen
16. Jouni Huuhtanen
18. Matias Toura
19. Miikka Tujula
50. Tommi Pajukari
80. Juha Kantola
99. Sergei Maksimenko

Valmentaja Lauri Segerman
Valmentaja Markus Iitiä
Joukkueenjohtaja Markus Saukkonen
Huoltaja Kari Kankkunen

Kotikenttä Vanhis


Kausi 1998-1999 10. sija

Kisapuiston iso tekojää valmistuu!

21. Marko Heikkilä MV
73. Tomi Kovanen MV
2001. Sami Kuitunen MV
3. Kimmo Putto
4. Jarmo Malinen
5. Jani Mäkinen
6. Juha Mustalahti
7. Tero Nieminen
8. Manu Puumalainen
9. Lasse Pulkkinen
10. Petri Malinen
11. Jukka linden
12. Ossi Viuhko
13. Antti Toivanen
15. Antti Vihtonen
16. Ville Kantonen
18. Matias Toura
19. Miikka Tujula
50. Tommi Pajukari
99. Sergei Maksimenko

Valmentaja Pekka Petriläinen
Valmentaja Seppo Sarkima
Joukkueenjohtaja Matti Buuri
Huoltaja Kari Kankkunen

Kotikenttä Kisapuisto


Kausi 1999-2000 – 13. sija

Antti Laine  MV
Ville Vainikka MV
Teemu Manninen
Aki Suurkuukka
Matias Toura
Janne Hauska
Tommi Huipero
Olli Joskitt
Mikko Kiiskinen
Kim Mononen
Manu Puumalainen
Toni Saukkonen
Toni Taalikka
Antti Toivanen
Miikka Tujula
Mikko Tynkkynen
Esa Ukkonen
Juha-Matti Koskinen
Antti Matilainen
Sasu Söderholm
Jari Tähkä

Valmentaja Pekka Periläinen
Valmentaja Kari Kankkunen
Valmentaja Ilkka Hauska
Joukkueenjohtaja Matti Buuri
Huoltaja Ossi Matilainen

Kotikenttä Kisapuisto


Kausi 2000-01 – 13. sija

1. Antti Laine MV
20. Vilho Rautiovaara MV
2. Juha-Matti Koskinen
3. Mikko Kiiskinen
4. Manu Puumalainen
5. Matias Toura
6. Janne Hauska
7. Kim Mononen
8. Tero Nieminen
9. Sasu Söderholm
10. Toni Saukkonen
11. Toni Taalikka
13. Mikko Tynkkynen
14. Tommi Huipero
15. Teemu Manninen
16. Antti Matilainen
17. Jari Tähkä

Valmentaja Kari Kankkunen
Valmentaja Pekka Petriläinen
Valmentaja Ilkka Hauska
Valmentaja Mikko Ikävalko
Joukkueenjohtaja Jouko Tynkkynen
Joukkueenjohtaja Matti Buuri
Huoltaja Martti Kiukas
Huoltaja Ossi Matilainen

Kotikenttä Kisapuisto


Kausi 2001-02 – 9. sija

1. Antti Laine MV
21. Marko Heikkilä MV
2. Mikko Kiiskinen
3. Teemu Manninen
4. Manu Puumalainen
5. Juha Mustalahti
6. Janne Hauska
7. Kim Mononen
8. Tero Nieminen
9. Sasu Söderholm
10. Toni Saukkonen
11. Toni Taalikka
12. Antti Partanen
13. Juha-Matti Koskinen
14. Tommi Huipero
15. Mikko Tynkkynen
16. Antti Matilainen
18. Jari Tähkä
19. Ville Kantonen
22. Antti Vihtonen
23. Tuomo Partanen

Valmentaja Ilkka Hauska
Valmentaja Mikko Pyysing
Valmentaja Mikko Ikävalko
Joukkueenjohtaja Matti Buuri
Huoltaja Ossi Matilainen
Huoltaja Martti Kiukas

Kotikenttä Kisapuisto


Kausi 2002-03 – 8. sija

1. Antti Laine MV
21. Marko Heikkilä MV
2. Mikko Kiiskinen
4. Manu Puumalainen
5. Tomi Hauska
6. Janne Hauska
7. Pavel Maksimenko
8. Tero Nieminen
9. Sasu Söderholm
10. Toni Saukkonen
11. Toni Taalikka
12. Antti Partanen
14. Juha-Matti Koskinen
16. Antti Matilainen
17. Alpo Kaartinen
18. Jari Tähkä
19. Jarmo Malinen
22. Antti Vihtonen
23. Tuomo Partanen

Valmentaja Ilkka Perälä
Huoltaja Martti Kiukas
Huoltaja Ossi Matilainen

Kotikenttä Kisapuisto


Kausi 2003-04 – 11. sija

1. Markus Hartikainen MV
21. Matti Hautanen MV
4. Manu Puumalainen
5. Ville Kantonen
6. Tomi Hauska
7. Teemu Häkkinen
8. Jarkko Kinnunen
9. Sasu Söderholm
10. Toni Saukkonen
11. Toni Taalikka
12. Antti Partanen
13. Juha-Matti Koskinen
14. Osmo Puhakainen
15. Mikko Tynkkynen
16. Antti Matilainen
17. Alpo Kaartinen
18. Jari Tähkä
22. Antti Vihtonen

Valmentaja Ilkka Perälä
Joukkueenjohtaja Jorma Tähkä
Huoltaja Ossi Matilainen
Huoltaja Martti Kiukas

Kotikenttä Kisapuisto


Kausi 2004-05 – 11. sija

1. Markus Hartikainen MV
2. Mikko Kiiskinen
3. Lasse Puumalainen
4. Manu Puumalainen
5. Ville Kantonen
6. Juha Mustalahti
7. Teemu Häkkinen
8. Tero Nieminen
9. Sasu Söderholm
10. Toni Saukkonen
11. Toni Taalikka
12. Antti Partanen
13. Sami Karhu
14. Osmo Puhakainen
15. Jarkko Kinnunen
16. Antti Matilainen
17. Alpo Kaartinen
18. Jari Tähkä
19. Antti Vihtonen
23. Pavel Maksimenko

Valmentaja Ilkka Perälä
Valmentaja Mikko Ikävalko

Kotikenttä Kisapuisto


Kausi 2005-06 – 4. sija

1. Markus Hartikainen MV
21. Marko Heikkilä MV
2. Mikko Kiiskinen
3. Lasse Puumalainen
4. Manu Puumalainen
5. Ville Kantonen
6. Juha Mustalahti
7. Teemu Häkkinen
8. Tero Nieminen
9. Sasu Söderholm
10. Toni Saukkonen
11. Toni Taalikka
12. Jaakko Tuulasvaara
14.  Osmo Puhakainen
15. Jarkko Kinnunen
16. Antti Matilainen
17. Alpo Kaartinen
18. Jari Tähkä
20. Matti Hautanen
22. Antti Vihtonen
23. Tuomo Partanen
47. Kim Mononen
55. Janne Hauska

Valmentaja Jukka Tirkkonen
Valmentaja Kim Laukas
Valmentaja Markus Saukkonen
Valmentaja Timo Tirkkonen
MV-valmentaja Jukka Iskanius
Fyys.valmentaja Mikko Ikävalko
Fyys.valmentaja Mikko Paunonen
Joukkueenjohtaja Markus Saukkonen

Kotikenttä Kisapuisto


Kausi 2006-07 – 6. sija

1. Markus Hartikainen MV
2. Mikko Kiiskinen
3. Anssi Lohko
4. Manu Puumalainen
6. Juha Mustalhti
7. Teemu Häkkinen
8. Tero Nieminen
9. Sasu Söderholm
10. Toni Saukkonen
11. Toni Taalikka
12. Jaakko Tuulasvaara
15. Jarkko Kinnunen
17. Alpo Kaartinen
18. Jari Tähkä
21. Oskari Koho
22. Antti Vihtonen
23. Eetu Peuhkuri
47. Kim Mononen
55. Janne Hauska
71. Tomi Hauska
83. Antti Matilainen

Valmentaja Jukka Tirkkonen
Valmentaja Markus Saukkonen
Valmentaja Timo Tirkkonen
Fyys.valmentaja  Mikko Paunonen
MV-valmentaja Jukka Iskanius
Joukkueenjohtaja Markus Saukkonen

Kotikenttä Kisapuisto


Kausi 2007-0811. sija

1. Markus Hartikainen MV
20. Tuomas Löppönen MV
21. Oskari Koho MV
2. Anssi Lohko
3. Juuso Pyysing
4. Joni Aapro
7. Teemu Häkkinen
9. Aleksander Oparin
10. Toni Saukkonen
11. Eetu Peuhkuri
12. Jaakko Tuulasvaara
14. Osmo Puhakainen
15. Jarkko Kinnunen
17. Teemu Huoso
22. Antti Vihtonen C
23. Joonas Laamanen
55. Rikhard Laibert
71.Valtteri Hauska
83. Antti Matilainen A

Valmentaja Markus Saukkonen
Valmentaja Mikko Ikävalko
Valmentaja Antti Vihtonen
General Manager Anssi Peuhkuri
Joukkueenjohtaja Markus Saukkonen
Huoltaja Seppo Kinnunen
Huoltaja Martti Kiukas
Huoltaja Ville Matilainen
Huoltaja Reino Tuulasvaara

Kotikenttä Kisapuisto


Kausi 2008-09 – Runkosarjan 3. sija, Valioliiga 4. sija

V08-09

1. Markus Hartikainen MV
20. Tuomas Löppönen MV
21. Oskari Koho MV
2. Anssi Lohko
3. Mikko Kiiskinen
4. Joni Aapro
5. Ville Kantonen
6. Juha Mustalahti
7. Teemu Häkkinen
8. Jarkko Kinnunen
9. Sasu Söderholm
10. Toni Saukkonen
11. Eetu Peuhkuri
12. Jaakko Tuulasvaara
15. Tero Nieminen
18. Rikhard Laibert
22. Antti Vihtonen
25. Antti-Juuso Ropo
27. Sakke Haapiainen C
32. Lari Meuronen MV
37. Alpo Kaartinen
44. Manu Puumalainen
47. Kim Mononen
71. Valtteri Hauska
77. Pavel Maksimenko
83. Antti Matilainen
92. Toni Taalikka

Valmentaja Lauri Segerman
Valmentaja Sergei Maksimenko
Joukkueenjohtaja Keijo Karhu
Huoltaja Reino Tuulasvaara
Huoltaja Martti Kiukas

Kotikenttä Kisapuisto


Kausi 2009-10 – 7. sija

20. Tuomas Löppönen MV
32. Lari Meuronen MV
21. Oskari Koho MV
2. Anssi Lohko
3. Mikko Kiiskinen
5. Tommi Huipero
7. Ville Utti
8. Jarkko Kinnunen
9. Sasu Söderholm
10. Toni Saukkonen
11. Eetu Peuhkuri
15. Tero Nieminen
18. Rikhard Laibert
22. Antti Vihtonen
25. Antti-Juuso Ropo
27. Sakke Haapiainen C
37. Alpo Kaartinen
44. Manu Puumalainen
47. Kim Mononen
71. Valtteri Hauska
77. Aleksi Seppänen
83. Antti Matilainen
92. Toni Taalikka

Valmentaja Anssi Peuhkuri
Valmentaja Jukka Pöntinen
Pelaajavalmentaja Sakke Haapiainen
Fyysinen valmennus Mikko Paunonen
Fyysinen valmennus Mikko Ikävalko
Huoltaja Kimmo Heikkinen
Huoltaja Reino Tuulasvaara

Kotikenttä Kisapuisto


Kausi 2010-11 – 8. sija

V10-11

13. Tuomas Löppönen MV
21. Oskari Koho MV
32. Lari Meuronen MV
2. Anssi Lohko
4. Kim Mononen
5. Tommi Huipero
7. Ville Utti
8. Joonas Hjelt
9. Sasu Söderholm
10. Toni Saukkonen
11. Eetu Peuhkuri
18. Richard Laibert
22. Antti Vihtonen
25. Antti-Juuso Ropo
33. Juha Mustalahti
37. Alpo Kaartinen
44. Manu Puumalainen
61. Miikka Tujula
71. Valtteri Hauska
72. Sakke Haapiainen C
77. Aleksi Seppänen
83. Antti Matilainen
92. Toni Taalikka

Valmentaja Anssi Peuhkuri
Valmentaja Markus Saukkonen
Kuntovalmentaja Mikko Paunonen
Kuntohoitaja Kari-Pekka Tujula
Joukkueenjohtaja Jyrki Maaranen
Huoltaja Kimmo Heikkinen
Huoltaja Ville Matilainen
Huoltaja Reino Tuulasvaara

Kotikenttä Kisapuisto


Kausi 2011-12 – 8. sija

V11-12

21. Oskari Koho MV
32. Lari Meuronen MV
2. Cristian Laibert
4. Kim Mononen
5. Joonas Ylä-Outinen
7. Ville Utti
8. Jarkko Kinnunen
9. Joonas Hjelt
10. Joel Pöntinen
11. Eetu Peuhkuri
18. Rikhard Laibert
25. Antti-Juuso Ropo
44. Manu Puumalainen C
61. Miikka Tujula
71. Valtteri Hauska
72. Sakke Haapiainen
77. Aleksi Seppänen
83. Antti Matilainen
92. Toni Taalikka

Valmentaja Juuso Pyysing
Valmentaja Toni Saukkonen
Joukkueenjohtaja Tommi Huipero
Huoltaja Kimmo Heikkinen
Huoltaja Reino Tuulasvaara

Playoff-ottelut:
HIFK-Veiterä 1-2
Veiterä-HIFK 2-4
HIFK-Veiterä 9-2

Kotikenttä Kisapuisto


Kausi 2012-13 – 4. sija

V12-13

13. Topi Peuhkuri MV
21. Oskari Koho MV
32. Lari Meuronen MV
2. Cristian Laibert
4. Kim Mononen
5. Joonas Yläoutinen
7. Ville utti
8. Joonas Peuhkuri C
9. Joonas Hjelt
10. Joel Pöntinen
11. Eetu Peuhkuri
15. Ere Verhelä
18. Emil Segerman
25. Antti-Juuso Ropo
44. Manu Puumalainen
53. Valtteri Hauska
61. Miikka Tujula
71. Tero Määttälä
77. Aleksi Seppänen
83. Antti Matilainen
92. Toni Taalikka
Aapo Kyllönen

Valmentaja Juuso Pyysing
Valmentaja Toni Saukkonen
Joukkueenjohtaja Jari Tähkä
Huoltaja Kimmo Heikkinen
Huoltaja Reino Tuulasvaara

Playoff-ottelut:
Narukerä-Veiterä 3-2
Veiterä-Narukerä 4-6

Kotikenttä Kisapuisto