Veiterän edustusmiehistö päätti Bandyliigan runkosarjan Porvoossa tappioon. Sekavassa pelissä Veiterä jahtasi voittoa, mutta tällä kertaa Akilles oli parempi. Nyt edessä ovat ylemmän jatkosarjan pelit.
Akilles – Veiterä 5—3 (2—2)
Akilles sai peliin superalun – osin Veiterän lepsusta peliin lähdöstä vihreäpaitainen kotijoukkue oli jo 9 minuutin pelin jälkeen 2—0-johdossa. Maalintekijöinä monen Ruotsin-vuoden jälkeen kasvattajaseuraansa palannut Rasmus Fridolfsson ja Rasmus Kettunen. Veiterän lankulla reagoitiin, ja päävalkka Joonas Ylä-Outinen komensi joukkonsa puhutteluun.
Se tepsi ja pian peli oli tasan. Veiterä sai tutun luistelun liikkeelle ja palloa kierrätettiin tehokkaasti. Ote kääntyi siis vieraille ja Aleksi Seppäsen (Ravintola Lalo) hyvästä pelin luvusta hän nappasi Joonatan Irtamon avaussyötön, kiitti menneessä Irtamon ohi ja puijasi pallon reppuun. Peliä oli käyty vasta 23 minuuttia ja risat.
Veiterän tasuri tuli kulman jälkitilanteesta. Hiljattain P17MM-hopeaa Sandvikenissä taistellut Paavo Simpura (Lappeenrannan Kuljetus) oli terävä maalin edustalla ja toi vieraat jo tasoihin. Näin mentiin viettämään taukoa. Finbandy-TV:stä katsottuna Porvoon Pallokentän tekarin pinta muuttui jakson loppua kohden haastavaksi. Onneksi päivän vesisade oli päättynyt ja se ei haitannut peliä, mutta heikompi jää aiheutti sen, että pallo nosteltiin pitkillä avauksilla tai flippaamalla keskialueen yli. Mitään hienouksia tämä ottelu ei valitettavasti tarjonnut. Panosta pelissä oli.
Toinen jakso alkoi sekavissa merkeissä. Kovaa kentän suuntaisesti puhaltanut tuuli oli nyt Veiterän selän takana, mutta pehmeähkö jää ei sallinut vahvaa luistelua ja Veiterän tavaramerkkiä. Porvoolaiset haistoivat tilaisuuden ja Kaivolan Iisakin ja nuoren Filip Svennasin maaleilla kotijoukkue meni jo 4—2-johtoon. Varsinkin 3—2-osuman jälkeen näytti siltä, että Veiterä tarvitsee kirittävää: peli parani hetkellisesti, mutta Kaivonkannen kulmurista täräyttämä osuma katkoi Veiterän kirin.
Pientä valontuikkua sytytteli Matias ”Pale” Valtanen (Gallery Tarvainen), kun hän osui pelin 75. minuutilla. Esko Liukkonen (LOAS) tarjoili.
Lopussa Kaivola kaivoi vielä kerran pallon kohtuullisesti pelissä torjuneen (mm. yksi Iisakin ampuma rankkari) Ouka Herrasen (Lappeenrannan Energia) selän taakse. Loppunumerot 5—3 osoitti joukkueiden tasoeron tänään. Akilles jatkaa alemmassa jatkosarjassa, Veiterä ylemmässä.
Ottelupöytäkirja muistoksi Porvoosta
Ylä-Outinen: ”Pettymys”
Veiterävalkka Joonas Ylä-Outinen ei juuri sanoja säästellyt pelin jälkeen, kun toimituksesta rohjettiin tiedustella fiilinkejä:
– Todella pettynyt meidän esitykseemme tänään.
– Heti ottelun alusta alkaen Akilles oli mentaalisesti paljon valmiimpi pelaamaan tauon jälkeen ja voitti käytännössä kaikki kamppailut ja irtopallot. Lisäksi annoimme kaksi todella ilmaista maalia omista täysin turhista keskialueen menetyksistä.
Varhaista aikalisää, jonka otit 17. minuutilla, ei usein näe aikuisten peleissä, kuinka tähän päädyttiin?
– Siinä vaiheessa oli pakko reagoida ja ottaa aikalisä, koska muuten peli olisi ollut meidän osalta nopeasti ohi, Joonas kertoi.
– Sen jälkeen saimmekin ottelusta selkeän otteen ja olisimme puoliajalla voineet hyvin johtaakin, mutta tolppaa lähemmäksi emme lopulta päässeet.
– Toiselle puoliajalle saimme myötätuulen taaksemme, mutta emme osanneet käyttää sitä haluamallamme tavalla hyödyksi.
– Mutta kokonaisuudessaan todella pettynyt meidän aneemiseen peli-ilmeeseemme. Peiliin on illalla syytä katsoa niin pelaajien kuin valmennuksenkin ja miettiä miksi oma esityksemme oli tänään niin ala-arvoinen, murehti Ylä-Outinen astelleessaan bussille kohti kotimatkaa.

Ylempi jatkosarja ratkoo kevään pelit
Bandyliiga siis jakaantuu kahteen osaan huomisen viimeisen HIFK—Narukerä-pelin jälkeen. Tuon pelin lopputuloksella on merkitystä myös Veiterälle. Jos Hifki pitää pisteet Kalliossa, on Veiterä runkosarjan 3. Jos taas Kerä voittaa, niin Veiterä pysyy kakkospaikalla. Tänään nähtiin sellainenkin ihme, että JPS kaatui Kalliossa Botnian kustannuksella. ”Tilastotappio”, tuhustiin Jipsin leiriä lähellä olevista lähteistä.
Veiterän pelit ylemmässä jatkosarjassa on aseteltu näin:
pe 31.1. HIFK—Veiterä (Kallio, klo 19)
su 2.2. Veiterä—Narukerä (Kisapuisto, klo 15) PERHEPELI, aikuiset ilmaiseksi sisään lasten seurassa
to 6.2. Veiterä—JPS (Kisapuisto, klo 19)
la 8.2. Narukerä—Veiterä (Basso Areena, klo 18)
ke 12.2. Veiterä—HIFK (Kisapuisto, klo 19)
la 15.2. JPS—Veiterä (Loistokoti Areena, klo 15)
Neljän parhaan joukkueen kesken pelataan siis kaksinkertainen sarja ja runkosarjan pisteet lähtevät mukaan. JPS on piikkipaikalla 22 pisteellä, sitten kolmikko Veiterä, HIFK ja Narukerä ovat kahden pisteen sisällä 18/16, ja keskinäinen järjestys ratkeaa huomenna.
Jatkosarjan kaksi parasta etenevät suoraan semifinaaleihin ja se on Veiterän tavoitteena; sijoille 3. ja 4. sijoittuvat pelaavat puolivälierät alemman jatkosarjan kahden parhaan kesken. Puolivälierissä systeeminä on paras kolmesta, eli kahdella voitolla jatkoon – semeissä tarvitaan kolme voittoa finaalipaikkaan. Finaali pelataan sen joukkueen kotikentällä, jolla on korkeampi sijoitus jatkosarjojen jälkeen.
–Bndtmts