OLS ja Veiterä pelasivat Loppiaisena Oulussa, ”Pakkalan kattilassa”. Peli oli selvä jo ensimmäisen jakson jälkeen (0—5). Lopputulos 10—1 Veiterälle kertoo omaa kieltään sarjan kärkijoukkueen ja häntäpään joukkueen tasoerosta.
OLS – Veiterä 1—10 (0—5)
Päävalmentaja Joonas Ylä-Outinen oli luonnollisesti tyytyväinen iltapäivän esitykseen:
– Tänään oli joukkueelta kauden ehjin ja tasapainoisin esitys.
– Ensimmäisestä minuutista lähtien peli oli täysin kontrollissa molempiin suuntiin ja jokainen pelaaja oli valmis jättämään kaiken kentälle ja se näkyy lopputuloksessa.
Tämä tosiaan näkyi ja nyt nähtiin ensimmäinen ylikävely. Valkka-Joonas näki asian näin:
– Pallon liikuttelu oli erittäin hyvää ja laadukasta sekä liikesuunnat pääsääntöisesti oikeita, jolloin saimme hyökättyä laadukkaasti koko pelin ajan.
– Tämän päivän esitykseen voidaan olla kaikki todella tyytyväisiä, mutta tason pitää tästä eteenpäin nousta koko ajan, jotta olemme siellä, minne joukkue on tavoitteensa asettanut, Joonas totesi.
Veiterän maalintekijät tänään Oulussa:
Janne Hauska (OmaSp)🟢🟢
Veeti Hyvärinen (Bonum) 🟢🟢
Joonas Peuhkuri (Nordic Interim) 🟢🟢
Tomi Hauska (OmaSp) 🟢🟢
Paavo Simpura (Lappeenrannan Kuljetus) 🟢
Aleksi Seppänen (Ravintola Lalo) 🟢
OLS toteuttaa Youtube-lähetyksiä edelleen; erittäin asiantuntevalla selostuksella. Tämän päivän ottelu on nähtävissä täältä (klikkaa kuvaa):
![](https://veitera.fi/wp-content/uploads/2025/01/OLS-Vei-YT-kuva-1.png)
Olssin maalin pääsi tuikkaamaan Tatu ”Jygässon” Ruotsalainen pelin 56. minuutilla, jonka jälkeen kuultiin ilahduttavat ”Ihmemies”-soundit Pakkalassa. Rangaistuksiakin jaeltiin: OLS:lle kolme ja Veiterälle kaksi. Päätuomari Harri Siniaalto selvisi tehtävästään tänään helpolla.
Joukkueet kohtaavat uudelleen kuluvan viikon lauantaina Kisapuistossa. Ottelu alkaa klo 16 – Kyseessä on runkosarjan viimeinen kotiottelu, johon toivotaan runsaasti yleisöä paikalle. Puoliajalla on taas luvassa Birran Bandykisa, jossa Veiterän U10-junnut myyvät heittopalloja innokkaalle yleisölle: yksi pallo 2 €, vitosella kolme.
Kimuranttia Bandyliigassa
Viikonvaihteen aikana nähtiin jänniä tuloksia: Akilles konttasi Botniaa vastaan, samoin Kerä. Näyttää selvältä, että JPS menee ykköspaikalta ylempään jatkosarjaan ja Veiterällä on mahdollisuus kakkospaikkaan.
Mutta sitten: Narukerä saattaisi olla kolmas, mutta mikä mahtaa olla HIFK:n ja Akilleksen järjestys? Sen näyttää viimeiset pelit, joista hyvin tärkeä peli on maaotteluiden viikonlopun jälkeen la 25.1. Porvoossa: Akilles–Veiterä.
–Bndtmts